Arsa Kredisi Nedir Nasıl Alınır

Arsa Kredisi Nedir Nasıl Alınır

Gelişen yerleşim bölgelerinin artmasıyla inşaat sektörünün talepleri gözlemlendiğinde arsa, geleceğe yönelik sıkça tercih edilen bir yatırım aracıdır. Bu sebeple insanlar, birikimlerini arsa alımına yöneltmektedirler. Bu noktada alınacak arsa, biriktirdikleri meblağların üzerinde olduğunda, kalan bakiyeyi finanse etmek adına Arsa Kredisi tercih edebilmektedir. Arsa Kredileri ikiye ayrılmaktadır.

-İmarlı Arsa Kredileri

-İmarsız Arsa Kredileri

Genellikle yatırımcılar, ileride çok daha fazla kâr etmek amacıyla imarlı arsa kredilerini tercih etmektedirler.

Arsa Kredisi Alabilmek için Neler Gereklidir?

Arsa Kredilerinde aranan ilk özellik, satın alınacak arsanın bağlı olduğu belediye sınırları içerisinde olması gerekmektedir. Bu da o arsa için imar izni bulunması anlamına geliyor. İmarsız bir arsa için Arsa Kredisi talebinde bulunacak kişilerden arsa kredisi veren bankalar, bir başka gayrimenkulü ipotek etme şartı ve bunun yanı sıra banka tarafından gerekli görüldüğünde ek teminatlar ve kefil de istenmektedir.

Arsa Kredisi Veren Bankalar Hangileridir?

           Türkiye İş Bankası, arsa kredisi almak isteyen müşterilerine, gerekli şartları yerine getirmesi durumunda, satın almak istediğiniz arsayı ipotek ederek, ekspertiz sonucu çıkan arsa değerinin en fazla %50’si kadar arsa kredisi verebiliyor.

Ziraat Bankası, kredi talebinde bulunacağınız arsanın imarlı olması şartı ile, başvuru yaptığınız arsayı, gerekli şartları yerine getirmeniz durumunda, ekspertiz sonucu çıkan arsa değerinin %50’sine kadar arsa kredisi verebiliyor.

Şekerbank, arsa kredisi almak isteyen müşterilerine uygun vadeli ve düşük faiz ile, satın almak istediğiniz arsanın, ekspertiz sonucu çıkan arsa değerinin %45’ine kadar arsa kredisini, ilgili arsaya ipotek koyarak arsa kredisi verebiliyor.

 Arsa Kredisi Almak için Gerekli Belgeler Nelerdir?

-Kimlik Fotokopisi,

-Kredi talebinde bulunacak kişinin son 3 aylık temel tüketim olarak adlandırılan elektrik, su, doğalgaz gibi hizmet alımlarının faturaları,

-Gelir ve yan gelir belgeleri,

-Kredi ile arsaya ait tapunun fotokopisi

 

Yukarıdaki belgeleri eksiksiz olarak tamamlayan ve şartları oluşturabilen kişiler, Arsa Kredisi Veren Bankalardan başvuru yaparak, kredileri için finans imkanı sağlayabilirler.