Askeri Liselerde Eğitim Nasıl Olur

Askeri Liselerde Eğitim Nasıl Olur

Askeri liseler, yüzlerce genç öğrencinin hayalini süsleyen ve sınavlar ile öğrenci alan okullardır. 8. sınıfı bitiren öğrencilerin askeri lise sınavına girip yeterli puanı alarak başarılı olması halinde bu okullarda eğitim alabilirler. Asker lise sınavları her sene yapılmaktadır ve bu sınavlara sadece liseye yeni geçen öğrenciler girebilmektedir. Sınavdan alınan puana göre öğrenciler kara, deniz ya da hava kuvvetlerine girebilmek için tercih yapmaktadır. Bunun sonucunda puanlarına ve önceliklerine göre okuyacakları yer belli olmaktadır.

Askeri lisede hazırlık sınıflarında öğrenciler haftada 24 saat kadar İngilizce dersi görmektedir. İngilizce derslerine ek olarak haftada 4 saat beden eğitimi, Türkçe ve Matematik dersleri de görmektedirler. Askeri liselerde İngilizce eğitimi 0’dan başlanarak anlatılır çünkü tüm askerlerin mezun olduklarında İngilizceyi iyi bir seviyede bilmesi zorunludur.

İngilizce dersleri Oxford kitapları üzerinden işlenir ve bu öğrencilere haftada bir tane İngilizce kitap okutulur. Öğrenciler diğer haftada okudukları kitap ile ilgili sınav olurlar. Bu okuma etkinlikleri hazırlık sınıfı bitene kadar devam eder. Askeri lisede gramer, dil geliştirme ve İngilizce videolar üzerinden ders verilmektedir.

Hazırlık sınıfında İngilizce kadar beden eğitimi gibi dersler de önemlidir. Beden eğitimi derslerinde öğrencilerin fiziki gücünü zorlayan hareketler yaptırılır ve bunlarla ilgili sınavlar olur.

Hazırlık sınıfında ilk beden eğitimi sınavı genellikle jimnastik hareketlerinden yapılır. Bu sınavda öne takla, geriye takla ve amuda kalkma benzeri yetenek gösteren hareketler yaptırılır. Yani beden eğitimi derslerinde öğrenciler için bir nevi geleceğe yönelik temel hareketleri öğretilir. Bunların haricinde ise öğrenciler 1200 metre koşu parkurlarında sınavlar olur. Yılsonunda Beden Eğitimi ve İngilizce derslerinden başarılı olamayan öğrenciler bütünleme sınavlarına kalır. İngilizce dersinden geçemeyen öğrenciler askeri liseye devam edemezler, bu yüzden üst sınıfa geçebilmek için İngilizce dersinin en az üç olması gerekmektedir, eğer olmazsa öğrenci askeri liseden atılır.

Askeri liselerde verilen eğitim çok kaliteli olup, öğrenciler okul süresince çok iyi yetiştirilmektedir. Askeri liselerde eğitim gören öğrenciler en az bir Anadolu Lisesi kalitesinde eğitim görmektedir. Tüm öğrencilerle aynı seviyede ders görüp, diğerlerinin altında kalmazlar.

Derslerinin yanı sıra askerliğin temel gereksinimlerini, silah kullanmayı, kamp yapmayı, hızlı koşmayı ve bunlara benzer daha birçok tekniği öğrenirler. Askeri liselerde yılın belli dönemlerinde kamp yapılır, bu kamplar sırasında da öğrenciler eğitilir ve askeri eğitim verilir. Yapılan bu kamplar kişilerin askerlik süresine dahil olduğundan mezun olduktan sonra zorunlu askerlik yapmasına gerek yoktur. Ayrıca askeri liselerde tüm kaynaklar devlet tarafından sağlanır ve çok yönlü eğitim anlayışı sayesinde başarılı bireyler yetiştirilir.