Bankaların Çalışma Saatleri

Bankaların Çalışma Saatleri

Ülkemizdeki finans kurumlarından biri olan bankalar, ufak oynamaların dışında hemen hemen aynı çalışma saatlerine sahiptirler. Finans ile ilgili işlerini halletmek isteyen banka müşterileri için bağlantılı oldukları bankanın çalışma saatlerine dikkat etmek ve bankanın en yakın şubeyi bulmak oldukça önemlidir.

Bazı durumlarda bankaların çalışma saatleri şubeleri arasında bile genel merkez kararına bağlı değişim gösterebilmektedir. Bu konuda bilgi almak için bankanın çağrı merkezi ile ya da bankanın şubeleri ile iletişime geçilebilir.

 

 BANKALARIN ÇALIŞMA SAATLERİ NEYE GÖRE BELİRLENİR?

Bankalar gibi şubelere sahip finans kurumlarının çalışma -diğer adıyla mesai- saatleri bağlı oldukları ana merkez tarafından belirlenir. Genellikle saatlerde belirli bir standart uygulanmakla birlikte, bu standart konusunda şubenin konumu ve rağbetine göre çeşitli değişiklikler yapılabilir. Bu durum genellikle yapılan işten verim almak ve kurumu şartlara adapte etmek adına yapılan düzenlemelerin uygulanmasıyla oluşur.

 

 BANKALARIN ÇALIŞMA SAATLERİ NEDİR?

Türkiye’ deki bankaların ortalama çalışma saatleri 08.30 ve 17.30 arası olmakla birlikte, bu sürenin içinde öğle molası da bulunmaktadır. Öğle arası genellikle 12.30 ve 13.00 saatleri arasındadır ve bu süreçte bankalar müşteri kabul etmezler.

Üniversite kampüsü, iş merkezi ya da şehrin önemli bölgelerindeki banka şubeleri genellikle normal şubelerden daha fazla mesai yaparlar. Bunun sebebi ise şubeye ait müşteri sayısının fazlalığı ve finans işlemlerinin yoğunluğudur.

 

 BANKALARIN RESMİ TATİLLERDE VE HAFTA SONU ÇALIŞMA SAATLERİ NEDİR?

 

Bankaların çalışma saatleri dışındaki tatilleri çoğunlukla devlet kurumlarıyla paralellik gösterir. Resmi tatillerde bankalar da tatil oldukları için çalışma saatleri yoktur. Bunun yanı sıra çoğu banka hafta sonu çalışmaz. Çalışan bankalar ise genellikle cumartesi günleri öğlene kadar çalışır ve bu mesai müşterisi yoğun, işlek konumdaki şubelerinde olur.