Bireysel Emeklilik Sistemi Artıları Eksileri

Bireysel Emeklilik Sistemi Artıları Eksileri

BES Nedir?

Bireysel emeklilik sisteminin kısaltması olan BES emekliliği hayallerdeki gibi gerçekleştirmek üzere daha düzenli birikimler yaparak emekliliği mutlu ve güzel bir şekilde geçirmek tasarlanan bir sistemdir. Bu sisteme tamamen gönüllülük sistemine dayanan kendi isteğiniz ile dahil olacağınız sistemdir. Bu sisteme sadece 10 yıl para yatırarak emekli olma durumuz vardır.

 BES’e Devlet Katkısı Var Mıdır?

2013 yılında yeniden tasarlanan bu sistem daha önceki döneme göre daha avantajlı. Devlet yenilenen sistem ile katılımcıların ödedikleri katkı payının %25’i oranında ek katkı sağlamaktadır. 18 yaşını doldurmuş olan her birey bu sisteme katılabilir. Devlet katkısından faydalanmanın tek koşulu ise Türkiye’ de ikamet edip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmalarıdır.

10 yıl katılım şartı ve 56 yaş sınırı ile emekli olabilmesi mümkün olan bu sistemde birikimleri toplu olarak ya da düzenli olarak maaş gibi geri almanız mümkündür. Hesapta para biriktirmek ile bu sistemi kıyasladığımızda küçük bir hesap yaparsak; aylık birikiminiz hesapta her ay düzenli olarak 500 lira olsun bu miktar 10 yılın sonunda; Hesapta biriken para: 60.000 BES’ te biriken para: 75.000 olur.

 Sistemin Artıları Ve Eksileri Nelerdir?

İlk olarak birikim yapmanızda iyi bir destektir. Ekstra %25‘lik devlet katkı payı oldukça caziptir. Bu sistemin fonları vergiden muaftır. Aylık bütçeniz doğrultusunda arttırabilir ya da azaltabilirsiniz hatta yetmemesi durumunda dondurma avantajınızda mevcut.

Sistemden tam anlamıyla faydalanmak için diğer hususlardan biri 10 yıldan önce çıkmanız durumunda devlet büyük miktarda kesinti yapar. Finans açısından zor durumda kalmamak için çok gerekmedikçe sistemden ayrılmamanız gerekir. Fonların iyi yönetilememesi durumunda iyi bir gelir elde edemeyebilirsiniz bu nedenle iyi bir araştırma yaparak siz fayda sağlayacak bir şirketle çalışmanız gerekir.