Çiğ Balık Tüketmek Sağlıklı Mı?

Çiğ Balık Tüketmek Sağlıklı Mı?

Özellikle Japonya’da sık sık ve fazla miktarda tüketilen çiğ balık, diğer bazı ülkelerde de kişilerin beslenme alışkanlığına, damak tadına, genel kültür seviyesine ve düşünce tarzına göre değişen frekanslarda tüketiliyor. Hem zararları hem de yararları olan çiğ balık tüketimi konusunda karar tamamen tüketiciye kalmış durumda.

 Çiğ Balık Türleri

Sushi, sashimi, poke, ceviche, carpaccio, koi pla, soğanlı ringa balığı ve gravlax gibi türlerde yapılan çiğ balıklar özellikle son zamanlarda dünyada da oldukça tercih edilen gıdalar haline geldiler ve gıda kültürünün önemli bir parçasını oluşturmaktalar. Burada sayılan türler dünya üzerindeki en popüler türler olmakla birlikte daha birçok farklı şekilde çiğ balık tüketimi yapılmaktadır.

 Çiğ Balık Tüketiminin Zararları

Çiğ balıkta bulunan bir parazit türü, B12 vitamini eksikliğine yol açmaktadır. Hafıza ile arasında sıkı bir bağ bulunan B12 vitamini eksikliğinin ise çabuk unutma, bunama gibi hafızayı etkileyen rahatsızlıklara sebep olabileceği uzmanlar tarafından yapılan uyarılar arasında. Özellikle ağır metallerin bol miktarda bulunduğu okyanus balıklarının pişirilmeden tüketimi cinsel güçsüzlüğe sebep olmanın yanı sıra damar yapıların bozarak bunamaya sebebiyet verebilmektedir.

Bu nedenle uzmanlar çiğ balığın belli bir seviyenin üstüne çıkmadan tüketilmesini öneriyor. Bunun yanında özellikle somon ve ton balığı gibi büyük balıkların çiğ tüketilmesi merküri ve cıva içeriği sebebiyle bu maddelerden kaynaklı zehirlenmelere yol açma riski taşıyor

Ayrıca çiğ balık tüketiminin damar yapısını bozarak ortaya çıkardığı bunama rahatsızlığı Japonya’da en sık görülen rahatsızlıklar arasında yer alıyor. Bunun yanında mide kanseri yapan bazı bakterileri de barındıran balıkların çiğ olarak tüketimi ileri zamanlarda önemli hastalıklara sebebiyet veriyor.

 Çiğ Balık Tüketiminin Yararları

Çiğ olarak tüketilen balıklar, ızgara olarak yapılmış ya da kızartılarak hazırlanmış balıkların bulundurduğu bazı zararlı maddeleri taşımazlar. Özellikle yüksek derecelerde pişirilen balıklar heterosiklik aminler adı verilen bileşikleri değişen miktarlarda barındırabilirler. Heterosiklik aminler kanser riskini artıran insan vücuduna zarar verme olasılığı yüksek olan bileşik sınıfı olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca balıkların kızartılması işleminin EPA ve DHA gibi sağlıklı sınıfına giren omega-3 yağ asitlerinin miktarını önemli miktarda azalttığı görülmüştür.

 Çiğ Balıkların En Az Zararlı Hale Getirilmesi İçin Ne Yapılmalıdır?

-Yalnızca donmuş çiğ balıklar tüketilmeli, -20 ile -30 °C arasındaki sıcaklıklarda dondurulan balıklarda parazit taşıma riski en aza indirgenir

-Balıklar tüketimden önce kontrol edilerek parazit yokluğundan emin olunmalı

-Güvenilir ve saygın tedarikçilerden, firmalardan ya da restoranlardan alışveriş yapılmalı

-Balığın kokusunun tazeliği işaret ettiğinden emin olunmalı, ekşi ya da çok yoğun kokulu balıklar tüketilmemeli

-Balıklar uzun süre dışarıda tutulmamalı

-Eller ve mutfak eşyaları temiz olmalı, herhangi bir bulaşmayı önlemek amacıyla mutfak araç gereçleri ve yüzeyleri düzenli ve temiz olmalı