Çocuklarda Depresyon

Çocuklarda Depresyon

Çocuklarda depresyon günümüzün en önemli sorunlarından birisidir. Bu konuda ebeveynler ellerinden gelenin en iyisini yapmak için uğraşmaktadır. Bu konuda önemli olan birçok madde vardır ki bunlardan en önemlisi farkındalıktır. Çocukların dönemsel psikolojik değişiklikleri fazlasıyla mümkündür.

Çok küçük yaşlarda yaşayabilecekleri, ergenliğe giriş ve ergenliğin ortalarında yaşanabilecek psikolojik sorunlar kesinlikle farklılık gösterebilir. Çocuk psikolojisi konusunu bütün ebeveynler genel kültür olarak görerek kendilerini yetiştirmek zorundadır. Peki, çocuklardaki depresyonu nasıl anlarız?

Çocuklarda depresyon belirtileri

Okuyacağınız belirtilere benzer izlenimler alındığı takdirde ebeveynlerin profesyonel bir yardım alması gerekir.

– Mutsuz olma, istekleri yerine getirilse dahi tatmin olamama.

– Yalnızlığı tercih ederek kendisini asosyalliğe itmesi

– Normal şartlarda yaş guruplarının zevk alarak icra edeceği şeylerden zevk alamama

– Sürekli canının sıkılması

– İntihar, ölüm ve vahşet ile alakalı konulara ilgi ve videolarını izlemesi

– Akranları ile sürekli tartışma içerisinde olması

– En ufak uyarılarda dahi kolay alınganlık gösterebilmesi

– Öz güven eksikliği

– Dikkat dağınıklığı

– Başladığı işleri çoğunlukla bitirememe

– Aşırı derecede maymun iştahlı oluşu

– Bilgisayar, telefon gibi teknolojik aletleri gereğinden fazla kullanması

– Hayvanlara zarar verme isteği

– Aşırı sinir ve stres

– Öğrenme bozukluğu

– İçe kapanıklık

Fark edilen depresyon ile alakalı ilk olarak ne yapılmalı?

Günümüzde pek çok insanın kullandığı gibi depresyon ilaçları yani antidepresanlar çözüm olabilmektedir fakat uzmanların ve ailelerin önceliği değildir.

Yetişme sürecinde olan bir bireyin psikolojik sorunları, hayatında gerçekleştirilen değişiklikler, uygun davranışlar ile terapistlerin eşliğinde çoğu zaman düzeltilebilmektedir. Bu sebeple öncelikle çocuk gelişimi konusunda uzmanlar ile görüşerek bilinçli hareket edilmesi gerekmektedir.

Dikkat edilmez ise karşılaşılabilecek sorunlar nelerdir?

Ebeveynler eğer çocuklarındaki sorunu fark edemez ise büyük sıkıntılar doğabilir. Özellikle ergenlik çağına girerken ve devamında yaşayabilecekleri pek çok büyük sıkıntı olacaktır. Bu sıkıntılar ile baş etmesi ise çok daha zordur. Mümkündür fakat önüne geçmesi daha zordur.

Aşırı derecede sinir, evden sürekli gitmek istemesi, hayatına yanlış insanlar seçmesi ve sonrasında farklı dallarda farklı yaşam biçimi. Farklı ortam ve kişilerde farklı arayışlar. Mutlu olamadığı için mutluluğu uyuşturucuda araması ve bağımlı olma riskleri ve çok sık karşılaşılan intihar vakaları.

Anne ve babaların çocuklarında özellikle fark edemedikleri çok önemli bir faktör vardır ki bu faktör çok ince bir çizgidir. Aile bireyleri, çocuklarının gereğinden fazla içe kapanık, gereğinden fazla uyumlu, gereğinden fazla uslu, gereğinden fazla yaşıyla alakalı olmayan uğraşlara yönelmesi ile alakalı genelde yanılgıya düşerler.

Çocuklarının üstün zekalı, çok zeki olduklarını düşünerek durumlarını es geçerler. Fakat unutulmaması gerekir ki her yaşın kendine has bir davranış ve yaşam tarzı vardır. Evet, bir çocuk çok yaramaz ama başka bir çocuk da çok uslu olabilir fakat o noktadaki çok ince olan farkındalığın yakalanması gerekir.