Diyet Çeşitleri

Diyet Çeşitleri

Diyetin Gerekliliği

İnsanlığın sorunu haline gelen obeziteye karşı önlemler alınmaya başlanmaktadır. Bu önlemlerden en önemlisi diyet olarak nitelendiren yemek ve içmek alışkanlıklarıdır.

Sağlık açısından oldukça önemli olan dengeli beslenme ve sporun popüler toplumda yer edinmesi toplumun ihtiyacına yanıt olarak gelmektedir. Her insanın kendine has sağlık sorunlarıyla birlikte yaşam tarzını farklı kılan etkenler bulunmaktadır. Bu farklılıklardan dolayı her insana özgü diyet çeşitleri ortaya çıkarılmıştır.

 Diyet Çeşitleri

Diyet çeşitlerini uygularken kişinin sağlık sorunlarını göz ardı etmemesi gerekmektedir. Kişinin sosyal yaşamı, çalışma yaşamı, günlük rutin yaşam biçimini dikkate alarak uygulayabileceği diyet çeşitleri şunlardır;

-Detoks Diyeti: Kişinin mevsimsel veya dönemsel geçişlerde bedeninde oluşan toksinleri sağlıklı bir biçimde atması yöntemidir. Yine bilinen bu yöntemi uygularken dikkat edilmesi gereken hususlardan sadece bir kaçı günlük su ihtiyacını bilerek vücudun istediği su miktarını tüketmektir. Özellikle dikkat edilmesi gereken unsur ise şeker kullanımını en aza indirgemek mümkünse hiç kullanmamaktır. Yemek yeme alışkanlığını az az sık sık olarak programlamak bu diyetin temel kurallarından sadece biridir. Detoks için genele vurulmuş en uygun yöntem sabahları bir tutam maydanozu kaynatarak elde edilen karışımı tüketmektir ve her sabah uygulanmalıdır.

-Dukan Diyeti: Bu diyet çeşidinin en temelde yatan kuralının stresten uzak durulması gerektirmektedir. Karbonhidratlar tüketilmesinin oldukça zararlı olduğunu bizlere anlatmakla kalmayıp pek fazla yeme içme alışkanlığımızın değişmemesi gerektiğini söylemektedir. Dikkat edilmesi gereken bir diğer unsur ise şeker hastalarının bu diyeti uygularken oldukça dikkatli olması gerekmektedir.

Atkins Diyeti: Oldukça popüler olan bu diyetin yağ tüketimine hiç sınırlama koymamasıdır. Aç kalmayı gerekli kılmayan bu diyet şekerin en aza indirgenmesi ile proteinlerin artırılması gerektiği vurgulanmaktadır.

 -Pritikin Diyeti: Bu diyetin en önemli kıstası hayvansal gıdaların içerisinde olmayışıdır. Bu sebeple bu diyeti uygularken muhakkak doktor kontrolü altında olunmalıdır. Vitamin eksikliği oluşturabileceği için takviye vitaminler alınmalıdır.

-İsveç Diyeti: Diyetler arasında takip edilmesi gereken diyetlerden yine biridir. Başlangıçta meşrubat ve kahve gibi içeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir. En az kalori alınan diyet listesi önemli olduğu için kısa vadeli uygulanmalıdır. Herhangi bir sağlık kaybı olmaması için dikkatli hareket edilmelidir.

-Montıgnac Diyeti: Uzun vadeli diyet biçimi olmakla birlikte sağlıklı bi şekilde yeme içme alışkanlığını benimsetmek amacındadır. Ekmeği sadece kahvaltı öğününde alınmalı ve kesinlikle yağsız yoğurtla yeme içme alışkanlığına devam edilmelidir. Şekerli olan gıdalardan uzak durmak yine bir amaç iken protein destekli beslenmek bu diyetin ana unsurudur.

Hastalık durumu olan her bireyin ilk olarak sağlık koşullarını gözden geçirdikten sonra bu diyetleri gönül rahatlığıyla uygulamaya koyulabilir.