Diyet Nasıl Yapılır

Diyet Nasıl Yapılır

Diyet ideal kilonun altında ya da üzerinde olan insanlar için, ya da şeker hastalığı, kolesterol ya da tiroid gibi hastalıkları bulunan kişilerin uyguladıkları diyetisyenler ve beslenme uzmanı hekimler tarafından kişiye özel olarak hazırlanan beslenme programlarıdır.

Diyetin yapılması için bunun bir ihtiyaç ya da zorunluluk olması gerekir. Bu durumların haricinde sağlıklı kalmak ve ideal kiloda kalmak için beslenme uzmanlarına danışılarak belli programlar ya da aktiviteler uygulanabilir. Her duruma göre farklı diyet uygulamaları olmakla beraber aynı durum için farklı kişilerin uyguladıkları diyetler de farklılık gösterebilir.

Kilo Almak İçin De Diyet Yapılabilir

Toplumda diyet için sıkça uyanan kanı kilo vermek için yapıldığı yönündedir. Oysa diyet birçok insanın kilo almak için kullandığı bir yöntemdir. Bu diyetler kilo vermek için yapılan diyetlerden çok farklı olup kişinin günlük enerji gereksiniminden daha fazlasını besinler yoluyla alarak vücutta depolanmasını sağlamaktır.

Kişilerin kilo almaya engel herhangi bir sağlık sorununun olmadığı tahliller ve doktor muayenesi ile kanıtlandıktan sonra kişiye özel bir diyet programı hazırlanarak kilo takip altına alınır. Kişilerin harcadığı enerji miktarı yapılan fiziksel aktiviteye bağlı olduğu gibi yaş ve cinsiyet faktörü ile de alakalıdır. Bu yüzden diyet uygulaması yaparken tüm faktörler göz önünde bulundurularak uzun soluklu bir program hazırlanmalı ve günü gününe uymaya da özen gösterilmelidir.

Diyet Esnasında Vücutta Enerji Nasıl Depolanır ve Harcanır

Fazla enerji metabolizmada 3 şekilde depolanır. Bunlar Karbonhidrat, protein ve yağdır. Bu iç bileşen içinde en fazla yoğunluğa ve kütleye sahip olan önce protein, sonra karbonhidrat daha sonra da yağdır. Yağlar hafif olmasına karşılık hacmen çok fazla yer kaplarlar. İnsanlar arasında yanlış bilinenin aksine vücutta ağırlığa sebep olan asıl kütle yağ değil karbonhidrattır.

Yağlanma iç organların yapısına ve çalışmasına zarar vermekte ve vücuttan yakılarak atımı en zor olan bileşen olduğu için kilo almak isteyen kişilerde de asla istenmez. Bu yüzden her iki diyette de yağdan kesinlikle uzak durulmalıdır. Yalnızca esansiyel yağ asitleri denen ve vücut tarafından üretilemeyen yağ bileşenleri dışarıdan alınabilir.

Bu bileşenlerde doğal olan ürünlerden (badem, ceviz, zeytin, mısır gibi) belli miktarda alınmalıdır. Besin programında yer alan gıdalarda hangi yapıtaşı yüksekse vücutta o besin depolanır ve alınan öge arttıkça vücuttaki depoları da artarak kiloya dönüşür. Sporcu diyetlerinde çok büyük oranda protein tüketilmesinin sebebi vücutta ancak protein varlığında oluşan kasların hacmini ve kütlesini arttırmaktır.