Doğru Bir Ödeme Planı İçin Bilinmesi Gerekenler

Doğru Bir Ödeme Planı İçin Bilinmesi Gerekenler

Doğru bir ödeme planı için bilinmesi gerekenler…

İnsanlar gündelik hayatında barınma, gezme, boş zamanlarını değerlendirme ihtiyacı duyarlar. Buna gereksinim olarak barınmak için bir eve, gezmek için bir arabaya ve boş zamanını iyi ve eğlenceli geçirmek için maddi bakımından sağlam bir bütçeye ihtiyaç duyarlar. Peki, bu durumda ne yapmalı, nasıl ev ve araba sahibi olunmalı…

Günümüzde insanlar kredi çekme yöntemiyle ev ve araba sahibi olmak isterler. Bu ülkemizde oldukça yaygın bir durumdur. İnsanlar kredi çekerken gelir durumu ve ihtiyaç duydukları miktar arasında bir denge oluşturuyor mu buna bakmak gerekir. İnsanlar kredi çekerken eğer doğru bir ödeme planı oluşturmaz ise sıkıntılı günler yaşayabilirler. Günümüzde dar gelirli kişilerin kredi çekip ve bu krediyi günü geldiğinde ödeyemedikleri bir gerçek.

Ödeme planı hakkında bilmemiz gereken bazı hususlar

-Ev veya araba sahibi olmak isteyen kişilerin kredi çekmeden önce kafalarında – gelirini de kattığı bir ödeme planı oluşturması gerekir. Belirlediğimiz bu plana göre her ay ödenen ve sonucunda toplamını gösteren bu plana ödeme planı diyoruz. Bazı kuruluşlar gelen müşterilerine şu imkanları sunuyor.

– Taksit tutarlarını kendileri belirleyerek her ay daha rahat ödeyebileceği bir plan yapmaları…

– İlk önce yüksek oranlı taksitleri ödeyip sonraki aylarda bu oranların azaltılması…

– Aylık taksit tutarı sabit bırakılarak ödenecek ayların tutarlarının bütçeye uygun olarak vadesinin uzun tutulması…

– Ödeyemediği aylarda belirli bir miktarda nema ile taksit aylarının değiştirilmesi veya taksit tutarlarının azaltılarak vadesinin uzatılması.

Bu gibi sunulan hizmetler sonucunda daha rahat bir ödeme planı çıkarılarak bütçeye uygun hareket edilebilir. Fakat kimi zaman bu gibi durumlarda dikkat edilmesi gerekir. Dikkat edilmediği takdirde kredi notunun düşmesi gibi tehlikelerle karşı karşıya kalınabilir.

Kredi notunun düşmesi demek kredi verecek kuruluşun müşteriye olan güveninin azalması demektir. Bu gibi olumsuz sonuçlarda bir sonraki kredi çekme isteğiniz kuruluş tarafından reddedilebilir. Örneğin; krediyi ödeyemediğiniz aylarda veya durumlarda vadenin uzatılması, ödemenin gecikmesi gibi benzeri durumlar kredi notunuzu düşürebilir. Burada önemli olan ödeme planının bankaya uygun olması değil sizin bütçenize yani aylık, yıllık gelirinize uygun olmasıdır.

Kimlerden yardım alınmalı

Araba veya ev alacaklar emlak veya araba galerilerinden yardım alabilir. Fakat en doğru yardımı kredi çekeceğimiz kuruluşlardan alabiliriz.

Aslında kredi çekmeden önce veya bir uzmana danışmadan önce teknolojik imkanlardan faydalanarak kredi veren kuruluşların hesaplama araçlarından yararlanabiliriz. Bunun sonucunda aylık ve yıllık gelirimizi hesaplayıp kendimize uygun krediyi bulabiliriz. Unutmamak gerekir ki doğru yapılmayan hesap kredi notumuzu düşürebilir.

Sonuç olarak kendimize uygun bir ödeme planı için aylık ve yıllık gelirimizi belirlememiz gerekiyor. Eğer işin içinden çıkamayacak durumda iseniz kredi veren kuruluşlardan yardım alabilirsiniz. Bunun için aylık ve yıllık gelirinizi iyi analiz etmeniz gerekir.