Faizsiz Konut Alırken Dikkat

Faizsiz Konut Alırken Dikkat

Yapı şirketleri yeni inşaat projelerini ardı ardına tanıtırken arka planda ise ciddi bir rekabet ortamı oluşuyor. Tüm firmalar konut satışlarını yüksek düzeyde tutabilme ve karını maksimize edebilme adına çeşitli kampanyalar düzenleyebiliyor. Bunların başında ise sıfır faizli kredi imkanları gelmekte.

Faizsiz Kredi Mümkün mü?

Son dönemde konut ihtiyacı artmış görünse de ev satışları eskiye nazaran azalmış durumda. Bu nedenle piyasasını canlı tutmak isteyen müteahhitlik firmaları çeşitli seçeneklerle daire satışını müşterilere cazip hale getirmeye çalışıyor. Bankalara faiz ödememek adına konut kredisi kullanmak istemeyen müşterileri cezbetmek amacıyla firmalar kendi finans olanaklarını yaratmaya başladı. Müşterilerine %0 faizle daire satan şirketler bir diğer anlamıyla vade farkı almadan taksit imkanı sağlıyor. Bu şekilde faiz kullanmak istemeyen ve parasını farklı yatırım biçimlerinde değerlendirmek isteyen vatandaşlar için konut alımı yeniden cazip hale geliyor.

Ev satışlarının doyuma ulaşmaması ve emlak balonu oluşmaması amacı güden piyasalar, devlet desteğiyle birlikte vade farksız finans sayesinde ev alacaklara büyük kolaylık sağlıyor. Emlak Konut ve TOKİ güvencesi sayesinde pek çok gayrimenkul firması projelerine daha kolay alıcı bulabiliyor. İlk etapta kısa vadeler için uygulanan %0 (sıfır) faiz uygulaması ekonomide oluşan talep nedeniyle daha uzun vadelere de yayılmaya başladı. Birçok konut projesinde 60 aya kadar vade farksız taksitle daire sahibi olunabiliyor. Bu durum neticesinde tüketici faiz yükünden kurtulmuş olurken gayrimenkul yatırımı tercih edilebilir bir yatırım olma seçeneğini de elden bırakmıyor.

Şişirilmiş Fiyatlara Dikkat

Satışını artırmak istemesine rağmen müşterilerine sıfır faizli finansman desteği sağlayamayan bazı müteahhitlik firmaları ise konut fiyatlarını şişik gösterebiliyor. Her ne kadar sıfır faiz desteği veriyormuş gibi görünse de vade farkını evin fiyatına ekleyen firmalar vatandaşları yanıltabiliyor.