Horlamanın Sebepleri Tedavileri

Horlamanın Sebepleri Tedavileri

Üst hava yollarındaki tıkanıklık ve daralmalara bağlı olarak oluşan ses yani horlama çevredekilere verilen rahatsızlığın yanı sıra sağlık açısından da son derece önemli sonuçlar doğurabilmektedir. Horlama insanlar arasında bir hastalık olarak görülmese de son derece önemli sonuçlar doğurabilen bir hastalıktır.

 HORLAMANIN SEBEPLERİ

Fazla kilolar: Fazla kilolu insanlarda tüm vücutta olduğu gibi boyun bölgesinde de yağlanmalar olmaktadır. Boyun bölgesindeki yağlanmalar solunum yolunun daralmasına neden olabilir. Bunun sonucu olarak da kişide horlama problemi ortaya çıkabilir.

Uyku pozisyonu: Sırt üstü yatan bazı kişilerde boğaz kaslarının gevşemesine ve solunum yolunun daralmasına neden olmaktadır buda horlamaya yol açabilmektedir. Yatarken sağa veya sola dönerek uyumak bu problemi ortadan kaldırabilmektedir.

Sigara ve alkol gibi alışkanlıklar: Özellikle gece yatmadan önce sigara veya alkol kullanıp yatan kişilerde boğaz kasları gevşemekte ve horlamaya neden olmaktadır.

Uyku apnesi: Solunum yolu kasları, çene yapısı, küçük dil ve büyük dil gibi nedenler ile boğazın tıkanması sonucunda horlama yaşanabilmektedir. Horlamanın yanı sıra uyku apnesi sonucu vücut oksijensiz kalacağı için tehlikeli bir hal alabilmektedir. Bu nedenle uyku apnesi yaşayan kişilerin kesinlikle bir doktora görünmeleri gerekmektedir.

Snoring Husband

 HORLAMANIN TEDAVİLERİ

İlk olarak horlamanın tedavi edilebilmesi için nedeninin bilinmesi gerekmektedir. Eğer horlama uyku apnesi gibi sağlık sorunlarından kaynaklı ise doktorlar horlama nedenine göre bir tedavi yöntemi uygulamaktadırlar. Bunun dışında olan horlama nedenleri için ise bazı önlemler alınabilir.

Spor yapmak: Hem horlamanın azalması için hem de sağlıklı bir yaşam sürebilmek amacı ile spor yapmak önemlidir. Günlük yarım saatlik bir yürüyüşün dahi vücuda sağladığı yarar gözle görülebilecek düzeydedir.

Yatmadan önce ağır ve yağlı yemeklerden kaçınılması: kızartmalar, kafeinli içecekler gibi mideyi zorlayacak yemekler yatmadan en az iki saat öncesinden bırakılmalıdır. Aynı zamanda sigara ve alkolde tüketilmemelidir.

Yastık değiştirmek: Yüksek bir yastık da yatmak horlamaya neden olmaktadır bu nedenle böyle bir yastık yerine daha alçak bir yastık tercih edilmelidir.