Msa Aşçılık Kursları Ve Sertfika Programları

Msa Aşçılık Kursları Ve Sertfika Programları

Mutfak Sanatları Akademisi Türkiye’nin hizmet veren ilk ve tek aşçılık okulu. MSA aşçılık kursları ve sertifika programlarından bahsedeceğiz. Burası adeta bir üniversite. Kampüsünde konaklama, kütüphane , müze gibi olanaklarda bulunduruyor.

            Başta aşçılık kurslarından bahsedeceğiz,

-Profesyonel aşçılık stajlı ve stajsız olarak iki tür eğitim seçeneği mevcut. Stajlı programda 18-40 yaş arası alınırken, stajsız program için 41-49 yaş aralığı tercih edilmektedir. Bu eğitim 4 ay MSA kampüsünde eğitim alınırken, sonraki 4 ay MSA tarafından belirlenmiş sektör öncüsü kuruluşlarda staj eğitimi verilmektedir. Başarı ile tamamlanmasında, 8 ay sonunda belirli sertifika ve diplomalar verilmektedir. 2017 yılı için belirlenmiş eğitim ücreti 22.200 TL’dir.

-Chef & Owner Profesyonel Aşçılık Kursu, normal aşçılık kursuna ek olarak size kendi yerinizi açmak için gerekli olan eğitimleri de vermektedir. Yine stajlı ve stajsız olarak ayrılmaktadır. Yaş aralıkları profesyonel aşçılık kursu ile aynıdır. 8 ay veya 12 ay stajlı eğitim süresi olurken, stajsız eğitim süresi 4 aydır. 2017 eğitim ücreti 26.200 TL olarak belirlenmiştir.

-Uzun Dönem Profesyonel Aşçılık eğitimi, her biri 4 ay süren 3 farklı eğitimden oluşmaktadır. 18-40 yaşa aralığındaki kişileri kabul ederek tamamı stajlı eğitim almaktadır. Eğitimin ilk 4 ayı pratik temel eğitim alırlar. İkinci 4 ayında el beceri ve tecrübeleri geliştirmeye yönelik eğitimler ardından son 3 günde ise bir sektör işletmesinden öğrendiklerini uygulama fırsatı bulurlar. Kişiler son 4 aylarında ise MSA tarafından belirlenen veya onaylanan yerlerde zorunlu stajlarını yaparlar. 2017 yılı için eğitim ücreti 34.600 TL’dir.

-ProChef eğitimi, 3 yıl ve üzeri aşçılık deneyimi olmuş fakat daha fazla pratik öğrenmek içindir. Bu eğitim 12 hafta boyunca her Cuma günü 8 saatlik ders alınmasıyla yapılır. 18-55 yaş aralığında tüm kişileri kabul etmektedir. 2017 yılı ücreti 9.000 TL’dir. Fakat eğitime katılabilmek için en az 3 yıllık deneyimi kanıtlamak gerekmektedir.

Bunun yanısıra, Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik, Chef & Owner Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik, Uzun Dönem Profesyonel Pasta ve Ekmekçilik, Chef & Owner Profesyonel Pasta Süsleme Teknikleri, Profesyonel Pasta Süsleme Teknikleri, Profesyonel Yiyecek İçecek İşletmeciliği, Profesyonel Barista ve Profesyonel Barmenlik ve Miksoloji eğitimleri de verilmektedir.

Ayrıca, kısa dönemli workshoplara katılarak aşçılık eğitimi alabilirsiniz. Bu kısa dönemli eğitimlere biletix sitesinden ulaşabilirsiniz.